apie mus noriu būti banke kontaktai keltų bilietai viešbučiai privatumo politika
Paieška:
Lietuviskai English
 
Atlikėjai
Grupės ir atlikėjai (567)
  Renginių vieta
Pramogų ir pobūvių salės (53)
  Nuoma ir prekyba
Žaidimai (19)
  Technika
Garsas
Pirotechnika
  Paslaugos ir pramogos
Konditerija
 
Titulinis puslapis   Renginiai  
Spausdinti Spausdinti  
„Lietuva, Tėvyne mano… Adomas Mickevičius“

Nuotraukų peržiūra

0
ADOMO MICKEVIČIAUS „PONO TADO“ RANKRAŠTIS
PIRMĄ KARTĄ SVEČIUOSIS LIETUVOJE
Lenkijai ir Lietuvai minint valstybingumo atkūrimo šimtmetį, lapkričio 27 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose Vilniuje iškilmingai atidaroma tarptautinė paroda „Lietuva, Tėvyne mano... Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas“.

Be abejo daugeliui žinomi žodžiai „Lietuva, Tėvyne mano...“, kuriais prasideda Adomo Mickevičiaus poema „Ponas Tadas“. Tarp kelių šimtų eksponatų parodoje pristatomas ir „Pono Tado“ rankraštis, paskolintas Nacionalinio Ossolinskių instituto (Vroclavas, Lenkija), kur yra akylai saugomas konservatorių. Tai bus pirmoji rankraščio kelionė į Lietuvą ir antroji istorijoje – už Lenkijos ribų.

Parodą globoja Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, Lenkijos Respublikos ministras pirmininkas Mateusz Morawiecki ir abiejų šalių kultūros ministrai – Piotr Gliński bei Liana Ruokytė-Jonsson.

„Į Valdovų rūmus atkeliavęs tautos žyniu vadinamo A. Mickevičiaus sukurtas literatūros šedevras „Ponas Tadas“ – ryškiausias Abiejų Tautų Respublikos gyvavimo pabaigos ir kovos už valstybingumo atkūrimą atspindys, šią valstybę sudariusių tautų – lietuvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių – istorinę bei kultūrinę bendrystę paliudijantis kūrinys. „Pono Tado“ rankraštis XIX a. antroje pusėje ir XX a. pradžioje laikytas tikra nacionaline relikvija. Taigi, šia paroda, kurios centre – mus visus siejantis ypatingas kūrinys ir jo genealus kūrėjas, ne tik kartu su lenkais paminėsime jubiliejinius Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo atkūrimo metus, bet ir skatinsime apmąstyti valstybės praeitį, tautinės tapatybės ir europinės bendrystės sąvokas. A. Mickevičiaus poemos „Ponas Tadas“ reikšmė lietuvių kultūrai, tautinei savasčiai, valstybinėms aspiracijoms, anot prof. Viktorijos Daujotytės, yra akivaizdi – užtenka palyginti pirmąsias poemos „Ponas Tadas“ ir A. Mickevičiaus kūrybą į lietuvių kalbą vertusio Vinco Kudirkos „Tautiškos giesmės“ eilutes: „Lietuva, Tėvyne mano...“ ir „Lietuva, Tėvyne mūsų...“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Tarptautinėje parodoje iš viso pristatoma apie 250 autentiškų unikalių ir tipologiškai skirtingų eksponatų iš 30 Lenkijos ir Lietuvos paveldo institucijų rinkinių.

Parodos rengėjų yra išskiriamos dvi pagrindinės teminės linijos – A. Mickevičiaus gyvenimas ir kūryba bei poema „Ponas Tadas“ ir jos istorinis kontekstas. Pristatant poeto biografiją, daugiausia dėmesio skiriama lietuviškajam turiniui, t. y. eksponatams, susijusiems su Vilniumi, Lietuva arba saugomiems Lietuvos kultūros paveldo institucijų rinkiniuose. Istorinis poemos „Ponas Tadas“ kontekstas pristatomas pasitelkiant kelias potemes („Abiejų Tautų Respublikos padalijimai“, „Gegužės trečiosios konstitucija“, „Tado Kosciuškos sukilimas“, „Napoleono laikotarpis“, „1831 m. sukilimas“ ir kt.), kurios padeda suprasti kūrinio atsiradimo priežastis, paskatas ir aplinkybes, suvokti anos epochos tragizmą ir herojiškumą, jos glaudų ryšį su tautinio atgimimo judėjimu. Šios teminės linijos lankytojus supažindina su svarbiausiais A. Mickevičiaus gyvenimo tarpsniais ir literatūrinės veiklos motyvais, taip pat padeda suprasti poemos „Ponas Tadas“ sukūrimo priežastis, paskatas bei aplinkybes.

„Adomą Mickevičių ir svarbiausią jo kūrinį Valdovų rūmuose Vilniuje pristatanti paroda be abejo yra viena iš svarbiausių Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimo lietuviškosios programos dalių. Projekto rangą ir svarbą abiejų šalių kultūriniam bendradarbiavimui liudija tai, kad parodą globoja Lenkijos ir Lietuvos premjerai ir kultūros ministrai. Tai jau ne pirmas projektas, kuriuo pristatome bendrus Lenkijos ir Lietuvos istorijos momentus, žmones, jungusius mūsų tautas. Adomas Mickevičius prisijungia prie Józefo ir Bronisławo Piłsudskių, Oskaro Hanseno, brolių Narutowiczių, tėvo ir sūnaus Witkiewiczių. Šis, kaip ir dauguma kitų mūsų vykdomų projektų, nebūtų įmanomas be didelės Adomo Mickevičiaus instituto (Lenkija) paramos ir daugelio Lietuvos ir Lenkijos partnerių pagalbos, už kurią dėkoju.“ – priduria Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcin Łapczyński.

Paroda Valdovų rūmuose atidaroma š.m. lapkričio 27 d. ir veiks iki 2019 m. vasario 24 d. Parodą lydės plati kultūrinių, mokslinių renginių bei edukacinių užsiėmimų programa: koncertai, lenkų ir lietuvių ekspertų paskaitos, filmų peržiūros ir kt. Tiksli programa bus skelbiama Valdovų rūmų elektroninėje svetainėje.

Parodą lankytojai galės aplankyti nuo 2018 m. lapkričio 28 d. Bilieto kaina 2,00 € (IV muziejaus maršrutas).

Organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Osolinskių nacionalinis fondas, „Pono Tado“ muziejus (Vroclavas), Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai (Krokuva), Adomo Mickevičiaus institutas (Varšuva) ir Lenkijos institutas Vilniuje - Instytut Polski w Wilnie.

Projektas rengiamas kartu su Adomo Mickevičiaus institutu pagal tarptautinę kultūrinę programą „Polska 100“, kuri yra skirta Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo 100-osioms metinėms. Paroda ir dalies finansuojama Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos lėšomis pagal daugiametę 2017–2022 m. programą „Niepodległa“ („Nepriklausoma“).
Rekomenduok draugui  |  Priminimas apie renginį
Jūsų komentaras
 
Vardas:   El.paštas:

Komentaras:

Siųsti  


Eb.lt už renginio(-ių) programos pakeitimus neatsako.

EB.lt portale paskelbtą informaciją draudžiama panaudoti kitose interneto svetainėse, tradiciniuose žiniasklaidos kanaluose ir kitur, taip pat Eb.lt medžiagą platinti bet kokiu pavidalu be portalo sutikimo, o jei sutikimas yra gautas, tai EB.lt privaloma nurodyti kaip šaltinį.
 
Paieška
2019.02.26  
Pavadinimas:
 
Data:
Atsitiktinė pramogaRenginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28  
Paskelbkite savo renginį
apie mus   |  noriu būti banke   |  kontaktai   |  Keltų bilietai   |  Viešbučiai   |  Privatumo politika  
Entertainment bank. Visos teisės saugomos. ļæ½ 2002-2019 Privatumo politika