apie mus noriu būti banke kontaktai keltų bilietai viešbučiai privatumo politika
Paieška:
Lietuviskai English
 
Atlikėjai
Grupės ir atlikėjai (567)
  Renginių vieta
Pramogų ir pobūvių salės (53)
  Nuoma ir prekyba
Žaidimai (19)
  Technika
Garsas
Pirotechnika
  Paslaugos ir pramogos
Konditerija
 
Titulinis puslapis   Renginiai  
Spausdinti Spausdinti  
Prano Domšaičio tapybos ekspozicija(230)

Nuotraukų peržiūra

LDM Prano Domšaičio galerija Klaipėda
2001.07.26 - 2020.01.01   
Organizatorius: Lietuvos dailės muziejus
Prano Domšaičio tapybos ekspozicija

Lietuvos dailės muziejaus padalinys – Prano Domšaičio galerija (įkurta 1973 m., iki 2004 m. – Klaipėdos paveikslų galerija) įsikūrusi istorinėje Klaipėdos miesto dalyje, keturiuose XIX a. pab.–XX a. pr. pastatuose, sujungtuose į vieną kompleksą, kurio autentiški fasadai atspindi būdingas senosios Klaipėdos architektūros formas.
Nuolatinėje ekspozicijoje nuo 2001 m. pristatoma iš Mažosios Lietuvos kilusio garsaus tapytojo ekspresionisto Prano Domšaičio kūryba – aliejiniai paveikslai, pastelės, akvarelės, ofortai ir piešiniai, siuvinėtos kompozicijos. Dešimtyje salių eksponuojami 285 kūriniai. Pirmajame aukšte pristatoma Europos laikotarpio dailininko kūryba, antrajame – Pietų Afrikos Respublikoje sukurti darbai. Eksponuojami Kuršių nerijos, Pietų Vokietijos, įvairių Austrijos vietovių, taip pat Balkanų pusiasalio, Pietų Afrikos peizažai, Mažosios Lietuvos, Turkijos, Pietų Afrikos kaimų ir gyvenviečių vaizdai, artimų žmonių portretai, kompozicijos Apreiškimo, Nukryžiavimo, Bėgimo į Egiptą temomis, spalvingi gėlių natiurmortai.
XIX–XX a. pr. baldai, pagaminti pamario krašte, kiti taikomosios dailės dirbiniai kuria romantišką “dailininko namo” atmosferą.
Lietuvos dailės muziejuje saugoma didžiausia dailininko kūrybos palikimo dalis: neįkainojamą 665 P. Domšaičio kūrinių kolekciją 1989–2006 m. Lietuvai padovanojo Lietuvių fondas (Čikaga, JAV). P. Domšaičio kūrinių taip pat yra Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, Vokietijos ir Pietų Afrikos muziejuose, gausu privačiose kolekcijose Europoje, Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje.
Iki Antrojo pasaulinio karo žinomas Europoje kaip Franz Domscheit, po karo dailininkas išgarsėjo Pietų Afrikoje kaip Pranas Domšaitis.
Gimė P. Domšaitis 1880 m. rugsėjo 15 d. Mažojoje Lietuvoje, Kropynų kaime (Cropiens, dab. Gajevas, Kaliningrado sr.), ūkininkų šeimoje.
1910 m. baigęs Karaliaučiaus meno akademiją, tobulinosi Loviso Korinto (Lovis Corinth) dirbtuvėje Berlyne, bendravo su Edvardu Munku (Edvard Munch) Osle, lankėsi Nidos dailininkų kolonijoje. Po Pirmojo pasaulinio karo tapytojas gyveno Berlyne, daug keliavo, nemažai laiko praleisdamas muziejuose, dalyvavo parodose Vokietijoje ir kitose Europos šalyse kartu su įžymiais modernistais Emiliu Nolde (Emil Nolde), Maksu Bekmanu (Max Beckmann), Ernstu Barlachu (Ernst Barlach) ir kt., jo kūrinių buvo įsigiję Berlyno, Karaliaučiaus, Hamburgo ir kt. muziejai.
1933 m. Vokietijoje prasidėjus nacionalsocialistų kampanijai prieš modernųjį meną, P. Domšaičio, kaip ir kitų ekspresionistų kūriniai buvo išimti iš muziejų ir rodyti kilnojamoje parodoje „Išsigimęs menas“ (1937).
Antrojo pasaulinio karo išvakarėse dailininkas pasitraukė į Austriją, ten dalyvavo tarptautinėse dailininkų emigrantų parodose kaip lietuvių menininkas.
1949 m. P. Domšaitis kartu su žmona, dainininke Adelheide Armhold išvyko į Pietų Afrikos Respubliką. Apsigyvenęs Keiptaune, intensyviai kūrė, rengė parodas, sėkmingai dalyvavo konkursuose, sulaukė visuotino pripažinimo.
Mirė dailininkas 1965 m. lapkričio 14 d. Keiptaune.
Savo neramų gyvenimą P. Domšaitis apibudino žodžiais „Aš visada kelyje“. Tapė portretus, natiurmortus, tačiau svarbiausi jo kūryboje yra peizažai ir paveikslai bibliniais motyvais. Itin artima menininkui, didžiąją gyvenimo dalį praleidusiam toli nuo tėvynės, buvo „Bėgimo į Egiptą“ tema.
Tapytojas Viktoras Vizgirda teigė: „Pranas Domšaitis yra ekspresionistas, gal ryškiausias ir vienintelis lietuvių dailėje, šios srovės aplinkoje subrandinęs savo kūrybą Vokietijoje“. Vėlyvojoje dailininko kūryboje susilydė lietuvių liaudies pasaulėjauta, Europos moderniosios dailės ir Afrikos tradicinio meno formos. Iš jo drobių sklinda šviesa ir ramybė, ypatinga tapybos magija, užvaldanti kiekvieną žiūrovą.
Pasak meno kritikų, P. Domšaičio paveikslai yra milžiniško įtaigumo ir gaivalingo žmogiškojo jausmo kūriniai, šiuolaikinės ikonos, kviečiančios medituoti, o jį pažinojęs grafikas Telesforas Valius rašė: „Dailininkas yra palikęs mums mitą, neįprastą, bet kartu stebuklingą sapnų pasaulį“.

Daugiau informacijos www.ldm.lt

Reprodukcija
Pranas Domšaitis. Žvejų valtys. 1935. LDM


EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI PRANO DOMŠAIČIO KŪRYBOS EKSPOZICIJOJE

Pasakos muziejuje: kas muziejuje gyvena? Kaip asiliukas draugo ieškojo
Skirta darželinukams, pradinių klasių moksleiviams
Asiliukas iškeliavo į Afriką pas savo draugą dailininką...
Pasekę pasaką ir apžiūrėję paveikslus, piešime pasakos veikėjus.
Priemonės: popierius, spalvoti pieštukai arba vaškinės kreidelės.

Mano laivas, mano burė
Skirta darželinukams, pradinių klasių moksleiviams
Suskaičiavę valtis ir kurėnus P. Domšaičio paveiksluose, patys pasidarysime laivelį su bure, ant kurios piešime ar rašysime ženklus.
Priemonės: guašas, tušas arba vaškinės kreidelės pasirinktinai, ploni teptukai, mediniai iešmeliai, žirklutės.

Pratęskime paveikslą
Skirta vidurinių, vyresnių klasių moksleiviams
Dailininkas sukūrė paveikslą – o mes pabandysime jį pratęsti. Ar tai įmanoma? P. Domšaičio paveikslai mums padės atskleisti savo fantaziją, pažvelgti už paveikslo ribų.
Priemonės: popierius, piešukai, spalvoti pieštukai arba vaškinės kreidelės.


Ekspresionizmas – girdėta?
Skirta vyresnių klasių moksleiviams
Sužinokime daugiau apie ryškiausią XX a. modernizmo srovę – ekspresionizmą, nagrinėdami P. Domšaičio paveikslus ir jo amžininkų kūrinius.


Užsiėmimai vyksta pirmadieniais – penktadieniais nuo 9 iki 17 val., trukmė iki 1 val.
Bilieto kaina vienam moksleiviui – 1 Lt, mokytojas atvedęs grupę lanko nemokamai.
Informacija teikiama ir užsakymai priimami tel. (8 46) 410 421 arba (8 46) 410 412 (nuo 12 val.), el. paštu menopazinimas.domsaitis@zebra.lt
Adresas: LDM Prano Domšaičio galerija, Liepų g. 33, 92145 Klaipėda
Daugiau informacijos: www.ldm.lt, www.muziejai.lt
Rekomenduok draugui  |  Priminimas apie renginį  |  Komentarų skaičius: 230
Jūsų komentaras
 
Vardas:   El.paštas:

Komentaras:

Siųsti  |  Skaityti komentarus


Eb.lt už renginio(-ių) programos pakeitimus neatsako.

EB.lt portale paskelbtą informaciją draudžiama panaudoti kitose interneto svetainėse, tradiciniuose žiniasklaidos kanaluose ir kitur, taip pat Eb.lt medžiagą platinti bet kokiu pavidalu be portalo sutikimo, o jei sutikimas yra gautas, tai EB.lt privaloma nurodyti kaip šaltinį.
 
Paieška
2019.10.30  
Pavadinimas:
 
Data:
Atsitiktinė pramogaRenginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
Paskelbkite savo renginį
apie mus   |  noriu būti banke   |  kontaktai   |  Keltų bilietai   |  Viešbučiai   |  Privatumo politika  
Entertainment bank. Visos teisės saugomos. ļæ½ 2002-2019 Privatumo politika